Nagy István elmondta: a betegség nagyon ragályos, és nem gyógyítható, hiába volt a hetvenes években az a lehetőség, ma már nem engedik a nemzetközi előírások ennek a végrehajtását, hiszen nagyüzemi telepekről beszélünk, háromezer szarvasmarháról egy légtérben.
Ez az egyedüli módja a védekezésnek
Hozzátette, hogy
nem megoldható sem a karantén, sem a gyógyítása a betegségnek.
A tárcavezető kiemelte, hogy egyedüli elfogadható módja a védekezésnek, ha felszámoljuk ezeket a telepeket azért, hogy a magyar állatállomány többi részét meg tudjuk óvni ettől a ragályos betegségtől.
Mint mondta, új pályázati kiírást is hirdet az Agrárminisztérium, reagálva erre a helyzetre, hiszen 50 éve nem volt ilyen súlyos betegség a párosujjú patások körében.
„Ezért a szarvasmarha, juh és kecsketartó telepek számára olyan pályázati kiírást hirdetünk, amely az állategészségügyi és járványügyi infrastruktúra fejlesztését tudja szolgálni. A pályázat már májusban megjelenik és júniusban be is lehet adni. Nagyon gyorsan szeretnénk elbírálni, pontosan azért, hogy a védekezés szintjét, a védelmet tudjuk növelni ezen a téren is” – fogalmazott Nagy István.
(MTI)
Nyitókép: MTI